YKS’ye 3 milyon 498 bin 18 aday başvurdu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 17-18 Haziran’da yapılacak 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için 3 milyon 498 bin 18 adayın başvurduğunu, açıkladı.

Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan YKS’ye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

AA’nın haberine nazaran, “2023 YKS uygulamasına gerçekleşen müracaatta tüm vakitlerin rekoru kırıldı. Yaklaşık 3,5 milyon kişinin başvurduğu imtihana yönelik çok titiz çalışma gerçekleştiriyoruz” bilgisini paylaşan Ersoy, şu tabirleri kullandı:

“YKS uygulaması Türkiye’deki tüm vilayetler ile birlikte KKTC’de gerçekleştirilecek. Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nda 1 milyon 97 bin 82 kişilik devasa bir misyonlu ordusu alanda olacak. Bu imtihanlarda vazife alacak çalışana her imtihan için farklı ayrı fiyat ödemesi yapılacak. TYT, AYT ve YDT’de toplam 21 bin 438 bina ve 360 bin 456 salonda imtihan uygulaması gerçekleştirilecek.”

MİSYON ALMAK İSTEYENLER GİS ÜZERİNDEN TERCİHTE BULUNACAK

Ersoy; akademisyen, öğretmen ve kamu çalışanları tarafından yapılacak tercihlerden, kriterlere uygun işçisi, Misyonlu Süreçleri Sistemi (GİS) üzerinden imtihan vazifelisi olarak belirlediklerini, bu misyon için isteyenlerin GİS üzerinden tercihte bulunabileceklerini belirtti.

Marax merkezli afet sebebiyle bölgede yapılacak uygulamalarla ilgili de bilgi veren Ersoy, bölgede gerçekleştirilecek YKS uygulamasında da 171 bin 82 vazifelinin alanda olacağını kaydetti.

Deprem afeti sonrasında bölgede çok ayrıntılı inceleme yaptıklarını aktaran Ersoy, paydaş kuruluşlar ile değerlendirmeler gerçekleştirdiklerini ve uygulayacakları imtihana yönelik kararlar aldıklarını kaydetti.

OHAL kapsamına alınan vilayetlerde imtihana girecek adaylardan imtihan fiyatı almayacaklarını hatırlatan Ersoy, “Deprem bölgesindeki kardeşlerimiz için daima birlikte seferberlik halindeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

17-18 Haziran’da yapılacak YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) 3 milyon 498 bin 18 aday, ikinci oturum Alan Yeterlilik Sınavı’na (AYT) 2 milyon 556 bin 350 aday, üçüncü oturum olan Yabancı Lisan Testine (YDT) 335 bin 786 aday başvurdu.

2022-YKS’ye 3 milyon 243 bin 425 aday başvurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir