Uzmanlar uyarıyor: Yılın son haftalarında kalp krizleri artıyor

Kardiyovasküler meseleler, dünyada önde gelen mevt nedenleri ortasında. Lakin ABD’de obezite üzere kilo problemlerinin yaygın olması, nüfusun öbür ülkelerdekinden daha yüksek kalp komplikasyonları riski taşımasına neden oluyor.

Her yıl yaklaşık 800 bin Amerikalı kalp krizi geçiriyor ve bu hadiselerin yarısı da mevtle sonuçlanıyor. Kalp krizlerine neden olan kalp hastalığı, ABD’deki ölümlerin yüzde 20’sini kapsıyor.

Northwestern Üniversitesi’nde kardiyolog olan Dr Donald Lloyd-Jones da kalp krizi oranlarını incelerken hadiselerin yıl boyunca değişiklikler gösterdiğini belirtti. Lloyd-Jones: “Kalp krizi oranları, her kış Noel ve yılbaşı haftalarında artmaya başlıyor.”

Her hadise farklı olsa da, uzmanlar bu değişikliğin her yıl meydana gelmesinin birkaç nedenini belirlediler.

STRES

Kalp ile ilgili sıkıntıların ana itici güçlerinden biri, yüksek tansiyona neden olduğu için gerilim. Vakitle, yüksek tansiyon atardamarlara ziyan verir ve plak oluşumuna neden olur. Oksijen bakımından varlıklı kan da kalbe gitmekte zorlanır ve hayati organ kâfi oksijenden yoksun kaldığında kalp krizi yaşanır.

Birçok kişi tatil dönemini dinlenme ve yenilenme vakti olarak düşünse de tıpkı vakitte telaşlı bir vakit da olabilir. İnsanların sevdiklerine armağan almaya çalışması gerilim yaratabilir ve maddi meseleler işleri daha da kötüleştirebilir. Kimi aileler tatil toplantıları için milletlerarası değilse bile ülke çapında seyahat etmek zorunda olduklarından, seyahati planlamak şiddetli olabilir.

Ayrıca Lloyd-Jones, Dünya Kupası üzere eğlenceli bir aktifliğin de gerilim kaynağı olabileceğini söylüyor: “Dünya Kupası, Olimpiyatlar ve başka etkinlikler üzere spor etkinliklerinde olaylarda küçük artışlar görüyoruz. İnsanların ekiplerini desteklemeleri akut gerilime, kan basıncının fırlamasına neden olabilir.”

RUTİNİN DIŞINA ÇIKMAK

Yıl sonu devrinde günlük rutinlerin dışına çıkmak da kalp krizi riskini artırabilir. Dr Lloyd-Jones, “Genellikle yemek yeme ve uyku sistemimizi bozuyoruz, daha fazla alkol tüketme eğilimindeyiz, tipik fizikî aktivitemizi sürdüremiyoruz, uyuyamıyoruz ve tertipli aldığımız ilaçları almayabiliyoruz” diye devam ediyor.

Uyku yoksunluğu bir kişinin kan basıncını arttırır. Halihazırda önemli kalp problemleri yaşayan bir kişi için, birkaç haftalık berbat uyku alışkanlıkları kan basıncında bir sıçramaya neden olur.

SOĞUK HAVA ETKİSİ

Yılın son birkaç haftası da ekseriyetle en soğuk haftalar ortasında. Dr Lloyd-Jones, soğuk havanın kişinin ciğerlerindeki kanı dondurduğunu, kan damarlarının daralmasına neden olduğunu ve bunun da daha fazla probleme neden olduğunu açıklıyor.

Ayrıca Lloyd-Jones, bu tip havalarda spora devam etmenin de tehlikeli olabileceğine dikkat çekiyor: “Soğuk hava aktivitelerini sürdürmek bilhassa tehlikeli olabilir zira çoka kaçabiliriz ve fazladan katlar giyiyoruz, bu da çok ısınmamıza neden olabilir. Kalp üzerindeki gerilimi en üst seviyeye çıkarmak için harika bir fırtına.”

Doktorlar, kalp rahatsızlığı çekenleri yılın bu son haftalarında dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Reçeteli ilaçları almaya devam etmeleri, gerilim faktörlerine dikkat etmeleri ve içtikleri alkol ölçüsünü sınırlamaları gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir