Thodex’in kurucusu Fatih Özer hakkında tutuklama talebi: Bende para yok

Yüzlerce milyon liralık vurgunun akabinde yurtdışına kaçan ve Arnavutluk’ta yakalanıp Türkiye’ye iade edilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Arnavutluk’taki Dıraç Temyiz Mahkemesi’nin iade kararının akabinde 20 Nisan Perşembe günü ülkeye getirilen Özer’in, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü’ndeki süreçleri tamamlandı.

Özer, buradaki süreçlerinin akabinde Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.

Emniyetteki süreçleri sırasında dolandırıcı olmadığını savunan ve susma hakkını kullanan Özer’in mahkemede söz vereceğini söyledi.

Özer’in kendisinde para olmadığını ve elindeki paraları da sahiplerine dağıttığını söylediği belirtildi.

Faruk Fatih Özer ile birlikte getirilen dizüstü bilgisayar, 9 telefon, sim kart, flash bellek ile not defteri üzerindeki incelemeler sürüyor.

Adliyede savcılığa çıkarılan Özer, “Örgüt kurmak ve yönetmek”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “mal varlığı bedellerinin aklanması” hatalarından tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

‘KRİPTO PARA BORSALARINA YENİLİK KATABİLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM’

Faruk Fatih Özer İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki tabirinde de 2014 yılında Gebze’de bir yazılım şirketi kurduğunu, bu şirketin faaliyet alanının taşınabilir ve web yazılımlarını geliştirmek üzerine olduğunu anlattı.

Özer, şirketinin faaliyetlerinin devam ettiği müddette kripto paralara karşı bir ilgisinin oluştuğunu, küresel kripto para borsalarında şahsi hesabıyla kripto para alıp satmaya başladığını belirttiği tabirine şöyle devam etti: “Bu sırada Türkiye’deki kripto para borsalarına yenilik katabileceğimi düşündüm. Koineks isimli kripto para borsasını 2017 yılında İstanbul Şişli’de bir ofis kiralayarak kurdum. Birebir vakitte Gebze’deki yazılım şirketindeki faaliyetlerim de devam ediyordu. Koineks isimli firmayı kurduktan sonra işe alıma başladım ve 5 kişilik bir çalışan takımı ile kripto para faaliyetlerimi sürdürdüm. Bitcoin ve Etheryum, Litecoin, Dogecoin ve Ripple isimli coinler olmak üzere 5 coinin alım satım işlerine aracılık ettim. 2020’de küresel pazarda hizmet verebilmek için kripto borsamızın ismini Thodex olarak değiştirdim ve faaliyetlerime Göztepe ilçesinde ofis kiralayarak devam ettim.”

Şirket süreç hacminin vakitle artmaya başladığını ve bu nedenle takımını genişlettiğini anlatan Özer, “Şirkete yazılımcı, toplumsal medya uzmanı, müşteri takviye elemanı, insan kaynakları elemanı üzere faaliyet gösteren şahısları aldım. Kurmuş olduğum Thodex firması süreç hacmi olarak Türkiye’nin birinci 3 kripto para borsasında yer almıştı. Faaliyetlerine kurumsal bir firma olarak devam etmekteydi” dedi.

‘KİMSEYİ DOLANDIRMADIM’

Üzerine atılı “dolandırıcılık”, “örgüt kurmak ve yönetmek” ve “mal varlığı kıymetlerini aklamak” hatalarını kabul etmeyen Özer, “Kimseyi dolandırmadım. Mal varlığı pahalarını aklamadım” sözlerini kullandı, şirket faaliyetlerine devam ederken neden yurtdışına çıktıyla ilgili bahisleri ise 12 Haziran’daki duruşmada anlatacağını söyledi.

Şimdiye kadar evrakta mağdur sıfatı bulunan ve MASAK tarafından ziyanları tespit edilen şahıslara avukatları aracılığıyla ulaşıp bu şahısların ziyanlarını karşıladığını öne süren Özer, “Devam eden süreçte de mağdurların ziyanlarını karşılama niyetindeyim” tabirini kullandı.

Ne olmuştu?

Faruk Fatih Özer’in Thodex kripto para uygulaması üzerinden müşterileri dolandırıp Arnavutluk’a kaçması üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı. Hazırlanan 268 sayfalık iddianamede Faruk Fatih Özer ile ağabey İnanç Özer ve Abla Serap Özer’in de ortalarında bulunduğu 21 kişi sanık, 2027 kişi ise müşteki sıfatıyla yer alıyordu.

İddianamede, Koineks Teknoloji A.Ş. (Thodex) bünyesinde işlenen cürümlerden toplam 356 milyon TL kıymetinde ziyan oluştuğu kaydedilmişti.

İddianamede 21 sanığın ‘Suç işlemek hedefiyle örgüt kurma ve yönetme’, ‘Bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ ve ‘Tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı ve cürümden kaynaklanan mal varlığı bedellerini aklama’ hatalarından toplamda 12 bin 164 yıldan 40 bin 564’er yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyordu.

Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta yakalanmıştı. Elbasan Asliye Mahkemesinin 2 Eylül 2022’de Özer’in tutukluluğunun devamına yönelik verdiği karar, 14 Eylül 2022’de Özer’in avukatlarınca temyize götürüldü. Dıraç Temyiz Mahkemesi 20 Eylül’de Özer’in tutukluluğuna yönelik kararı onadı. Elbasan Asliye Mahkemesi, 17 Kasım 2022’deki duruşmada, Elbasan Savcılığının “Özer’in Türkiye’ye iade edilmesine müsaade verilmesi” istikametindeki talebinin kabul edildiğini bildirmiş, Özer ise 7 Aralık 2022’de bu kararı temyize götürmüştü. Bu karara ait Dıraç Temyiz Mahkemesindeki duruşma, 16, 20, 27 ve 30 Aralık 2022’de görüldü. Dıraç Temyiz Mahkemesi, 30 Aralık’taki 2022’deki duruşmada Özer’in Türkiye’ye iade edilmesine ait kararı onayladı.

Arnavutluk Yüksek Mahkemesi, kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, Türkiye’ye iade edilmesine ait karara yönelik yaptığı itirazı reddetmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir