Millet İttifakı’nda sular durulmuyor: “CHP 4 puanı bizden aldı”

Genel seçimlerde Millet İttifakı oyların yüzde 35,01’ini alarak toplam 212 milletvekili çıkardı. İYİ Parti 43 vekil kazanırken, DEVA, Saadet, Gelecek ve Demokrat partiler 39 milletvekili kazandı. CHP 130’da kaldı.

İttifaktaki küçük partilerin oy oranına katkısı tartışma konusu oldu.

DEVA Partisi Genel Lider Yardımcısı Mehmet Ekmen, TVnet ekranlarında dikkat çeken açıklamalarda bulundu: “İYİ Parti’nin belirli vilayetlerde listesini farklı çıkartmadaki ısrarının Millet İttifakı’na 15-20 milletvekiline mâl olduğu tespit ediliyor. Biz bundan kaçındık.”

Ekmen, “Kendi logonuzla girseydiniz kaç puan alırdınız” sorusu üzerine, şunları söyledi:

“Anketlerin ortalaması 3-3,5 bandındaydı. Bu 87 seçim bölgesinde dağınıktı. D’hondt sistemli seçim sistemi kümelenmiş oyları dayanaklar. İki seçimdir Güzel Parti’yle Yeşil Sol Parti, geçen seçim birbirine yakın oy aldılar. İyi Parti 43, YSP 63 milletvekili çıkardı. Bu seçimde YSP 8,5’a düştü ama İyi Parti tekrar 43, 9. küsurla YSP 60 küsur vekil çıkardı. Niçin oylar daha kümeli olduğu için. DEVA için de muhtemelen 5 ile 7 civarında bir milletvekilliğiyle karşılaşabilirdik.

Örneğin TİP’in tek başına seçime girmesinin Emek ve Özgürlük İttifakı’na 12 milletvekiline mâl olduğu söyleniyor, tespit ediliyor. Uygun Parti’nin aşikâr vilayetlerde listesini farklı çıkartmadaki ısrarının Millet İttifakı’na 15-20 milletvekiline mal olduğu tespit ediliyor. Biz bundan kaçındık.”

CHP’nin 2018’deki 22,65’lik oy oranının 2023 seçimlerinde yüzde 3,3’lük artışla 25,35’e geldiğini belirten Ekmen, “CHP’nin oranlarından sizin hissenizi çıkardığımızda yüzde 20 mi kalıyor” sorusuna ise, “evet” cevabını verdi. Ekmen, “5 puanlık bir artış matematiksel olarak var. Asgarî 4 puan getirdik” tabirlerini kullandı.

MİLLET İTTİFAKI’NDA TARTIŞMALAR BÜYÜYOR

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı, Millet İttifakı konusunda şunları söyledi: “İttifak dediğiniz rastgele bir siyasi mevzu hakkında iş birliğidir. Şu anda rastgele bir iş birliğini gerektirecek bir konu yok”

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz ise, Poyraz, katıldığı televizyon programında Millet İttifakı’nın bir seçim ittifakı olduğunu belirterek, “28 Mayıs prestijiyle seçim ittifakı bitmiştir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir