Kocaeli Tramvayı 17 Mart’ta açılıyor

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, özellikle büyükşehirlerde ulaşımın en kolay ve süratli sağlandığı yollardan birinin metro ve tramvay üzere raylı sistemler olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda raylı sistem ağının gelişmesine büyük kıymet verdiklerini söyledi.

Bakan Uraloğlu, özellikle büyük kentlerde yaşayan vatandaşlarımızın trafik nedeniyle ömrünün kâbusa dönüşmemesi için çok değerli kent içi raylı sistem projelerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yaptıklarına dikkati çekerek, “Şehir, belediye ayrımı yapmadan vatandaşlarımız için hizmette dur durak demiyoruz”. Bu kapsamda Kocaeli Kent Hastanesi’ne ulaşımı kolaylaştıracak tramvay sınırını projelendirdiklerini belirten Uraloğlu, 2022 yılı kasım ayında mukavelesinin imzalayarak sınırın üretimini başlattık” dedi.

ŞEHİR HASTANESİ 15 DAKİKAYA DÜŞECEK

Bakan Uraloğlu, Kanal Yolu, Turan Güneş, Başaran, FTR ve Şehir Hastanesi olmak üzere beş istasyondan oluşan 3,1 kilometrelik çizginin üretimini bir buçuk yıldan kısa müddette tamamladıklarını vurgulayarak, “”17 Mart itibariyle hizmete alacağımız Şehir Hastanesi Tramvay çizgimiz ile İzmitli vatandaşlarımızı trafik zahmetinden kurtaracağız. Kentin dışında bulunan Kocaeli Kent Hastanesi’ne ulaşım 15 dakikaya düşecek çizgimiz, günde 210 bin vatandaşımızı taşıyacak. Sınırımız, Otogar istasyonundan Plajyolu tramvay sınırına da entegre olacak”” dedi.

Proje kapsamında 12,4 kilometre ray imalatı yapıldığını, 5 adet istasyonun da betonarme, mimari imalatlarını tamamladıklarını açıklayan Bakan Uraloğlu, ““Toplamda 40 bin 819 m3 beton, 5 bin 975 ton demir imalatı gerçekleştirdik. Ayrıyeten 8 bin 500 m3 Taş Duvar, 3 bin 980 m2 Taş Pere ve 2 bin 400 metre Fore Kazık imalatı da tamamladık. Projemizin Elektromekanik imalatları ve sinyal imalatlarını da yaptık. Göründüğünden çok daha büyük bir projeyi kısa müddette hizmete verdik. Zira 2003 yılından itibaren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde demiryolları dalında dev yatırımlarla büyük uzaklıklar kat ettiğimiz üzere kent içi raylı ulaşım sistemlerinde başta büyük kentlerimiz olmak üzere ülkemiz genelinde büyük ilerlemeler kat ettik. Hiçbir projeyi küçük görmedik. Hiçbir projede gecikmeye müsaade vermedik. Bakanlık olarak Türkiye genelinde 416 kilometre kent içi raylı sistem projesine daha devam ediyoruz. İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da da toplam 60,7 kilometre raylı sistem çizgisinin üretim çalışmalarını sürdürüyoruz”” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir