KAYSO’da Türkiye-Endonezya İş Forumu

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, vilayet protokolü ve sanayicilerin iştiraki ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan KAYSO Yönetim Kurulu Lideri Mehmet Büyüksimitci, Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Achmad Rizal Purnama ve grubunu KAYSO’da konuk etmekten duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Kayseri endüstrisi hakkında bilgi veren Lider Büyüksimitci, “Kayseri 5 üniversitesi, 5 Organize Sanayi Bölgesi, 1 Özgür Bölgesi olan, hem üreten hem de ürettikleri ile Türkiye iktisadına 6 milyar dolar dış ticaret hacmiyle önemli katkılar sağlayan bir vilayetimizdir. Kentimize iki organize sanayi bölgesi daha kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor. Proje etabında olan bu çalışmalarımız tamamlanınca kentimizde 7 adet OSB’miz olacak” dedi.

Kayseri’den Endonezya’ya yaklaşık 3,5 milyon dolar ihracat, 15 milyon dolarda civarında ithalat gerçekleştirdiklerini açıklayan Lider Büyüksimitci, bu sayıların kâfi olmadığını belirterek, karşılıklı ziyaretlerle dış ticaret datalarının çok daha üstlere çıkacağını söyledi.

Başkan Büyüksimitci, Türkiye ve Endonezya’nın BM, İslam İşbirliği Teşkilatı, G20, D-8 ve MIKTA üzere çok taraflı platformlarda işbirliği içerisinde olduğunu hatırlatarak, “Güneydoğu Asya’daki en büyük iktisat olan Endonezya’nın dinamik nüfusu, büyüyen orta gelir sınıfı ve güçlü ekonomik potansiyeli, ticari ilgilerimizin daha da geliştirilmesine katkı sunacaktır” dedi.

İki ülke ortasındaki dostluğun çok uzun yıllara dayandığını söz eden Lider Büyüksimitci, “İnanıyorum ki bu ziyaretiniz, iki ülke ortasındaki ilgilerimizi daha da ileriye taşıyacak ve yeni işbirliği projelerine vesile olacaktır. Biz de Oda olarak bu münasebetlerin daha da güçlenmesi için elimizden gelen takviyesi vermeye hazırız” diye konuştu.

Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Achmad Rizal Purnama ise, Kayseri ile Endonzya ortasındaki ticaret hacminin çok düşük olduğunu ve daha güçlü bir ekonomik işbirliğine muhtaçlık olduğunu vurgulayarak, bilhassa güç, sıhhat ve inşaat alanlarında Kayserili firmalarla işbirliği yapabileceklerini, bunun içinde her türlü dayanağa hazır olduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir