Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan ilaç sektörü temsilcileriyle görüştü

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, ilaç dalında faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileriyle, bölümün tedarik, üretim ve planlamalarına dayanak olmak emeliyle son devirde devreye alınan düzenlemeleri kapsamlı bir biçimde değerlendirdiklerini bildirdi.

Gürcan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ilaç kesiminde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileriyle bir ortaya geldiklerini söz etti.

Sektörün tedarik, üretim ve planlamalarına takviye olmak maksadıyla son devirde devreye alınan düzenlemeleri kapsamlı bir formda değerlendirdiklerini belirten Gürcan, “Toplantı kapsamında ilaç kesimindeki temsilciler, şubat ayında yapılması planlanan ilaç fiyatı düzenlemesini öne çekerek dala sundukları güçlü katkılardan dolayı Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı’mız Sayın Nureddin Nebati’ye teşekkürlerini ilettiler” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Bu hafta Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran; tıbbi eserlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak 1 euro kıymeti yüzde 36,77 oranında artırılmıştı. Bu artışla bir arada fiyat muhafazalı eserlerde barem kıymeti 37,10 lira, öteki eserlerde ise 19,39 lira olmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İlaç bulunamaması sorununun tahlili için birinci adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile atıldı” demişti.

Bu kararla birlikte ilaç fiyatlarında Şubat ayında yapılması planlanan düzenleme, dalın tedarik, üretim ve planlamalarına takviye olmak hedefiyle öne çekilmiş oldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir