Eski DGM savcısı Nuh Mete Yüksel hayatını kaybetti

Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Gazeteci Murat Ağırel, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in bu akşam tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yüksel, vazifede bulunduğu periyotta bir bayanla özel imgelerinin yayınlanması üzerine DGM savcılığı vazifesinden alınmıştı.

Yüksel, MGV’nin kapatılması ve Necmettin Erbakan ile Oğuzhan Asiltürk’ün yargılanmasını süreçlerini yönetmişti. 28 Şubat darbe sürecinde Ankara DGM Başsavcısı olarak misyon yapan Nuh Mete Yüksel, kapatılan Refah Partisi’nin milletvekilleri Ahmet Tekdal, Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik hakkında, ‘anayasal tertibi yıkmaya teşebbüs’ gerekçesiyle idam istemişti.

Ankara Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, “Devletin siyasi, tüzel, iktisadi temel nizamlarını dini asıllara nazaran değiştirmek emeliyle anayasal tertibi yıkmaya teşebbüs” ettikleri teziyle, Anayasa Mahkemesi’nce kapatılan RP’nin Genel Lider eski Yardımcısı Ahmet Tekdal, Ankara eski milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan ve Şanlıurfa eski milletvekili İbrahim Halil Çelik hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 146-1. unsuruna nazaran idam cezası istemiyle dava açtı. Başsavcılık, Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak, Sultanbeyli Belediyesi Mezarlıklar Müdürü İmdat Kaya, Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Erol Yarar, Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Adnan Demirtürk, MGV eski Genel Lideri Nevzat Laleli ile MGV yöneticilerinin de ortalarında bulunduğu 24 sanık hakkında ise tıpkı suça iştirak ettikleri teziyle, TCK’nın 146-3. unsuru uyarınca 7 yıl 6’şar aydan 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası talep etmişti. Başsavcılık MGV ile bu vakfa dayanak veren MÜSİAD’ın kapatılmasını da istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir