Diyanet, Avcılar’da depremde hasar gören caminin yeniden yapımını engelledi

İstanbul’da 2019 yılında Silivri merkezli gerçekleşen zelzelede hasar gören ve yine yapılmak üzere yıkılan Avcılar Hacı Tükenmez Mescidi için İBB’nin hazırladığı proje, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 5 bin kişilik olmadığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla engellendi. Küçükçekmece 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek imara yönelik her türlü proje, etüt çalışması ve inşaat faaliyeti ve ihale süreçlerinin durdurulmasına” karar verdi.

Karara ilişkin Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, beraberindeki CHP İstanbul milletvekilleri Özgür Karabat ve Turan Taşkın Özer ile bugün cami önünde açıklama yaptı.

“EKİPLERİMİZ DAİMA BİR DİRENİŞLE KARŞI KARŞIYA”

“’Camiyi yapmıyorlar’, ‘Cami yapılmıyor’ dendi lakin biz burada bugün evraklı olarak, resmi, mahkeme dokümanlı olarak caminin yaptırılmadığını anlatmak için toplanmak durumunda kaldık” diyen Hançerli, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Aylar öncesinden de yıllardır da cami, Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun ‘Caminin tamamını yapacağım sonra da Diyanet’e teslim edeceğim’ demesine karşın aylardır, yıllardır oyalanıyor ve engelleniyorduk. Engellenmemize karşın, kendimizi anlatmakta tahminen biraz zorlandık lakin bugün elimizde Diyanet’in cami inşaatını durdurmaya ait, camiyi yapmamıza pürüz olan bir mahkeme kararı var. Caminin inşaatına yaklaşık bir aydır yapmak için, girmek için geliyoruz, gidiyoruz. Gruplarımız sabah 06.00’da da geldi, yapmaya çalıştı ama bir karşı duruş, bir direnişle daima karşı karşıya. Doğal bir olumsuzluğun yaşanmaması, arbedenin olmaması, tartışmanın olmaması isteğimiz. En sonunda bu ayın 13’ünde önümüze bir mahkeme kararı getirdiler. Küçükçekmece 3’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin bir orta karar niteliğinde önlem kararı; inşaatın, caminin yapılmasının durdurulma kararı. Davacı, yani bu kararı almak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı ve muhatap davalı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi.

“10 AYDA TAMAMLANACAK BİR CAMİYİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi ne yapmış ve ne durdurulmak isteniyor? Camiyi yapmak istemiş, caminin inşaatına başlamak istemiş, başlamış lakin ‘Yapamazsınız, yapmayın, durun’ diye bir kararla karşı karşıya kaldık. Bunun için bilhassa inançlarımız üzerinden siyaset yapılmasına çokça alışkınız ve bundan toplum olarak rahatsızlık duyuyoruz. Siyasetle inancın, siyasetle dinin birbirinden farklı olması kesinlikle lazım. Hele inancın, hele dinin asla siyasete mevzu edilmemesi lazım. Avcılarlı hemşerilerim burada geçmişine uygun ve buradaki yaya geçişini, buradaki Avcılar’a insan geçişini rahatlatan bir cami istiyor. Biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avcılar Belediyesi el birliğiyle yapmak istiyoruz. Diyanet’e arsayı da veren Büyükşehir Belediyesi, camiyi de anahtar teslimi yapıp teslim etmek istiyor. Münasebetiyle cami inşaatı bir dernek aracılığıyla ya da birileri aracılığıyla yıllarca sürmeyecek, 10 yılda bitmeyecek bir cami değil; 10 ayda tamamlanacak bir camiyi yapmak istiyoruz, yapılmıyor. Bu cami burada yapılacak, yapmak istiyoruz. Pürüz olmayın. Lütfen engellemeyin.”

TURAN TAŞKIN ÖZER: İNANANLARA HİZMETİN PARTİSİ OLMAZ

CHP’li Turan Taşkın Özer de siyasette yurttaşa hizmetin partisinin olmadığını söyledi. Özer, şöyle konuştu:

“Siyaset bu halde yürütülmez. Tıpkı şeyi ben o vakit Beylikdüzü İlçe Lideriyken Beylikdüzü’nde de yaşadım. Orada da bir taziye konutu yapmak istedik. O devir Büyükşehir Belediyesi bizde değildi. O vakit Büyükşehir Belediyesi grupları mahzur olmuştu. Artık Büyükşehir Belediyesi grupları burada bir cami yapmak istiyor, Diyanet İşleri Başkanlığa pürüz oluyor. Geçen hafta Meclis’te de söyledik. Sefaköy-Beylikdüzü Metro Çizgisi’ne bir cumhurbaşkanı imzası lazım. O cumhurbaşkanı imzasını atmaktan, Cumhurbaşkanı imtina ediyor. Münasebetiyle vatandaşa hizmetin, inananlara hizmetin partisi olmaz. Bu işi bir an evvel eski hâline getirmeleri lazım, müsaade etmeleri lazım.”

ÖZGÜR KARABAT: CAMİ YAPILMASINI SİYASİ ÇIKARLAR İÇİN ENGELLİYORLAR

Bölgedeki yaya trafiğine dikkat çeken CHP’li Özgür Karabat da şunları lisana getirdi:

“Avcılar ile E-5’in irtibatını sağlayan noktalardan birisi burası. Burada daha evvel sarsıntı sebebiyle yıkılmış bir cami var ve uzunca bir vakittir burayı yapmak isteyen İBB var. Evvel ‘Yapmıyorlar’ diye yürüdüler. Bunun siyasetini yaptılar. Artık yapıyoruz, engelleyerek siyaset yapıyorlar. Bizim burada muradımız şudur: Bu noktada Avcılar’ın hem kentle ilgili gereksinimlerini karşılayan hem de bir cami muhtaçlığını karşılayan bir projeyi İBB geliştirdi. Bu proje tamamlandığında hem buradan yayalar aşağıdaki caddeyle ilişkiyi rahatça kuracak ve Avcılar’ın E-5’le değerli bir irtibatı sağlanacak hem de burada yeniden gereksinime uygun bir cami yapılacak. Yeni yapılan projedeki cami evvelkinden hem açık alan olarak hem de kapalı alan olarak daha fazla bireye yönelik bir cami planlıyor. Hasebiyle burada bir mescit değil, cami yapılıyor. Cami yapılmasını siyasi çıkarlar için engelliyorlar. Israrla söylüyorum ki bu camiyi yapmak için sonuna kadar çaba edeceğiz. Bu cami Avcılar kentinin kıymetli bir modülü olacak ve Avcılarlı yayalar da buradan aşağıdaki çağdaş caddeyle ve E-5’le kontağını sağlayacak. Buradan uyarıyorum. Dini siyasete alet etmeyin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir