Başbakan Scholz, 200 günde tamamlanan Almanya’nın ilk LNG terminalinin açılışını yaptı

Wilhelmshaven kenti açıklarında Kuzey Denizi’ndeki bir gemide düzenlenen açılış merasimine Başbakan Olaf Scholz’un yanı sıra Maliye Bakanı Christian Lindner, Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ile Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil katıldı.

Scholz burada yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın Ukrayna halkı için müthiş sonuçları olduğunu, tıpkı vakitte tüm dünyanın bu savaşın tesirlerini hissettiğini söyledi. Avrupa’nın ve Almanya’nın bunu yüksek güç fiyatları ve enflasyonla da hissettiğine işaret eden Scholz, “Elbette güç güvenliğini de düşünmemiz lazım” dedi.

Başbakan Scholz, bu yılın başında, Rusya’dan gelen gazdan bağımsız olarak Almanya’nın gaz tedarik etmesi için her şeyin yapılması gerektiğine ve bunun için ülkenin kıyılarında terminaller inşa edilmesine karar verdiklerini anlattı. Kısa müddette bu türlü bir terminalin inşa edildiğini belirten Scholz, “Bu Almanya’nın güvenliğine değerli bir katkıdır” değerlendirmesinde bulundu.

50 bin aileye gaz tedariği sağlayabilecek kapasitede

Terminaldeki geminin bugün çalışmaya başlamasından sonra Stade, Lubmin ve Brünsbüttel kentlerinde de terminallerin inşa edileceğini aktaran Scholz, “Bu Almanya için âlâ bir gün ve dünya için de Alman iktisadının güçlü kalacağına, üreteceğine ve zorlukların üstesinden gelebileceğine yönelik bir işarettir” diye konuştu.

Terminal, yaklaşık 3 futbol alanı büyüklüğünde. Terminale yüklü olarak ABD’den alınan LNG’nin gelmesi bekleniyor. Almanya’nın birinci LNG terminali, yaklaşık 50 bin aileye bir yıl boyunca gaz dağıtımı sağlayabilecek kapasitede.

200 günde inşa edildi

Almanya, birinci sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalinin inşaatını 200 günde tamamlamıştı. Kasım ayında bitirilen inşaatın akabinde Almanya’da güç yatırımlarının genelde vakit aldığı ancak bu terminalin çok süratli bitirildiğine vurgu yapan Robert Habeck “Federal ve bölgesel hükümetler ile proje iştirakçileri birlikte el ele verdiğinde, Almanya, altyapı projelerini büyük bir kararlılıkla hızlandırabilir ve ilerletebilir” diye konuşmuştu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali ile Almanya, güç siyasetlerini büsbütün değiştirmek zorunda kalmıştı. Büyük oranda Rus gazına bağımlı olan Almanya, güç çeşitliliğini sağlayabilmek ve Moskova’ya olan bağımlılığını sıfırlayabilmek için birinci LNG terminalinin inşaatına başlanmasını da içeren bir dizi karar almıştı.

TIKLAYIN: Almanya birinci LNG terminalinin inşaatını tamamladı

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir