Alevi derneklerinden Erdoğan’a: Evet sizden farklı bir türüz

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu “Alevi” başlıklı görüntüsü üzerinden maksat alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki mitingde “Sana kim dedi, Alevi misin değil misin? Bizim Alevi’ye de hürmetimiz var her tipe hürmetimiz var. Bunu söylemene ne gerek var” dedi. Erdoğan’ın kelamlarına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı, Cuma Erçe ve Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Lideri Celal Fırat’tan reaksiyon gösterdi.

Cumhuriyet TV’den Ebru Birçak Edebali’ye konuşan Cuma Erçe, Kılıçdaroğlu’nun kimliğini açıklamak zorunda bırakılmasını insan hakları ihlali olarak kıymetlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun “Alevi” başlıklı görüntüyü çekmesini uzunca bir müddettir miting meydanlarında kimliği üzerinden yapılan taarruzların sonucu olarak yorumlayan Erçe, “Aday olmasının önünde en büyük mani olarak sunulmuştur. Bu yaklaşımı esefle kınıyorum” dedi.

‘EVET, BİZ ERDOĞAN’DAN FARKLI BİR TÜRÜZ’

Erçe, Erdoğan’ın Alevilerden “tür” diye bahsetmesine “Evet biz insan-ı kâmil olma yolunda ilerleyen bir inanca sahibiz, biz 72 milleti birebir nazarda görmeyeni kendimizden saymayan bir inancız. Biz çocuk yaşta evlenmeyi caiz sayan bir inancı temsil etmiyoruz. Bu haliyle Sayın Cumhurbaşkanı’ndan farklı bir türüz” diye karşılık verdi. Erçe ayrıyeten, Erdoğan’ın bu ifadeyi hakaret manasında söylediğini bildiklerini belirtti.

Erçe, “Aleviliği inkar ediyorlar. İnkar etmekle de kalmıyorlar imha etmeye çalışıyorlar. Artık bunu asimile yoluyla yapmaya çalışıyorlar. Gün geliyor bizi folklorik bir topluluk olarak değerlendiriyorlar, gün geliyor bizi farklı bir çeşitmiş üzere bedellendiriliyor. Lakin ben bu ülkede yine laik, demokratik bir Cumhuriyet rejiminin inşa edileceğine inanıyorum” tabirlerini kullandı.

‘ERDOĞAN’IN NE KADAR KİNDAR BİR LİSAN KULLANDIĞINI ÇOK DÜZGÜN BİLİYORUZ’

Kılıçdaroğlu’nun inancı nedeniyle seçim meydanlarında daha evvel Erdoğan tarafından yuhalatıldığını hatırlatan Celal Fırat ise, “Biz Erdoğan’ı çok güzel tanıyoruz. Ne kadar kindar bir lisan kullandığını çok güzel biliyoruz. Bu lisan bu topraklarda yerle yeksan olmalı” dedi.

Erdoğan’ın ulaşamadığı tek kitlenin Alevi toplumu olduğunu söyleyen Fırat, “Sayın Erdoğan’ı bu kelamlarından ötürü kınıyorum. Biz bu ülkede bu sorunları tartışmaktan çıkartıp herkesin eşit yurttaş olmalarını arzuluyoruz. Herkesin kendi kimliğiyle özgür halde yaşamasını arzuluyoruz. Ancak Erdoğan sıkıştıkça nereye saldıracağını bilemiyor. Lakin bence artık Abbas yolcu…” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir