Adana ‘Alesta’ ile Singapur’da yarışacak

ANKARA (İGFA) – Adana Fen Lisesinde tahsil gören öğrenciler, geliştirdikleri otonom su altı aracı “ALESTA” ile Singapur’da düzenlenecek olan finale katılmaya hak kazandı.

Okulun bilişim teknolojileri öğretmeni İsmail Akdaş’ın danışmanlığında 4 öğrenci, 2019’da insansız su altı sistemleri üzerine çalışma başlattı.

Yeni öğrencilerin iştirakiyle 10 şahsa ulaşan grup, yapay zekâ ve kamera dayanaklı pervanelerin yardımıyla kablosuz halde hareket ederek evvelce belirlenen misyonları gerçekleştiren su altı aracı geliştirdi. Eni 35, uzunluğu 45, yüksekliği de 35 santimetre olan ve iticilerle çalışan 8 kilogramlık araca, robot kollarla obje taşıyabilme, yazılımla renkleri ayırt edebilme özelliği eklendi.

Ekibin, denizcilikte “hazır ve tetikte” manasına gelen “ALESTA” ismini verdiği proje, ASELSAN’ın TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlediği “İnsansız Su Altı Sistemleri” müsabakasında ikinci olmasının yanı sıra “En Özgün Yazılım” mükafatını kazandı, birebir yıl Bakü’de gerçekleştirilen “Steam Azerbaycan Festivali”nde de birinci oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de yer alan habere nazaran projenin görüntüsünü, otonom su altı araçlarının yarışacağı “Singapur AUV Challenge”ye gönderen öğrenciler, kıymetlendirme sonucu ön elemeyi geçti ve 5-8 Nisan’da düzenlenecek finale katılmaya hak kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir